גמילה מחיתולים בשיטת "הרמזים של בלו"

השיטה של "הרמזים של בלו"

כל ההורים רוצים שהגמילה של ילדיהם מחיתולים תהיה חוויה נעימה, אבל לוחות זמנים צפופים ודרישות הורות אחרות עלולות להפריע. עם זאת הגמילה מחיתולים לא צריכה להיות מלחיצה עבורכם או עבור הילדים.

"אתם הולכים לבלות הרבה זמן בשירותים במהלך הגמילה מהחיתולים, אז התכוננו לכך," אומרת ד"ר אליס ווילדר, מנהלת המחקר של "הרמזים של בלו". "אם אתם מוכנים, סביר שתהיו יותר רגועים, וגם ילדיכם יהיו רגועים."

גישה אחת לגמילה מחיתולים מסתמכת על ללמד את ילדיכם בדיוק כמו שאר החלקים של שגרת הבוקר ולאמץ גישה רגועה, בלי למהר. "המטרה כאן היא להפוך את הזמן על הסיר לזמן איכות עם ילדיכם!"

לד"ר ווילדר יש מספר רעיונות כיצד להפוך את הזמן בו מבלים הילדים על הסיר לזמן מהנה ופרודוקטיבי יותר.

זמן סיפור
אספו ספרים וחומרי קריאה אחרים בסל והחזיקו אותם בשירותים. כשהילדים על הסיר, בקשו מהם למצוא משהו בסיר שמעורר אצלם עניין. קחו הפסקות מהקריאה כדי להעריך מה המצב בסיר ותנו להם את הזמן להתרכז בסיר כשהם זקוקים לו.
אתם גם יכולים להמציא סיפור ביחד. התחילו סיפור כמו "היה היה..." ובקשו מהילד להשלים את המשפט. בעודכם ממשיכים עם הסיפור, עצרו לעתים קרובות ושאלו את הילד מה צריך להיות עכשיו.

זמן לדבר
הושיבו את הילדים על הסיר ומצאו גם לכם מקום נוח. התחילו שיחה עם ילדיכם בנושא ששניכם נהנים ממנו. למשל, עברו על הפרטים של טיול משפחתי שנהניתם ממנו, דברו על היום בו נולד, ספרו בדיחות "טוק-טוק – מי שם?" או בקשו ממנו לדמיין באיזה עבודה הם רוצים לעבוד כשיהיו גדולים. לא משנה מה הנושא, ודאו שאתם לוקחים הפסקות כדי להעריך מה המצב בסיר ולשאול אותם אם הם צריכים קצת זמן בשקט בו יוכלו להתרכז בסיר.

זמן שירה
אחרי שהושבתם את הילדים על הסיר, שאלו אותם אם יש שיר שהם רוצים לשיר. (אם הם לא יודעים, הציעו שיר משלכם). בין השירים, קחו הפסקות כדי להעריך מה המצב בסיר ואם צריך, תנו להם זמן להתרכז בסיר. הדבר הכי טוב בשירה באמבטיה: האקוסטיקה בחדר מעולה, אז אתם תישמעו ממש טוב!

זמן משחק
כשהילדים על הסיר, שחקו כמה משחקי דמיון ומשחקי מילים. שימרו על קצב איטי ומרגיע, כך ילדיכם ימשיכו להתרכז בהתקדמות בסיר, והפסיקו לשחק כשהם צריכים להתרכז. הנה שני משחקים שאתם יכולים לנסות:
•משחק זיכרון. התחילו את המשחק בזה שתגידו "אנחנו יוצאים לטיול ומביאים איתנו," ואז אמרו מה, נגיד, "גרביים". ילדיכם חוזר על מה שאמרתם ומוסיפים פריטים משלהם: "אנחנו הולכים לטיול ומביאים גרביים וקרטיבים." כל אחד בתורו מוסיף פריט לרשימה ועובר על רשימת הדברים שלקחתם לטיול, אחרי שילדיכם הבין את המשחק, אתם יכולים לשנותו כך שכל הפריטים הם דברים שאוכלים או דברים שלובשים.
•משחק ניחושים באמבטיה. תנו לילדים רמז המתייחס לפריט בחדר האמבטיה, למשל, "אני רואה משהו ירוק עם פסים כחולים", בתור רמז למברשת השיניים של ילדיכם. אם הם לא מגלים את התשובה מייד, תהו להם עוד רמז, למשל, "אני רואה משהו ירוק עם פסים כחולים ושערות לבנות."