ללמד ילדים מהו כסף

ללמד ילדים מהו כסף הוא שיעור יקר ערך שיכול וצריך להתחיל מוקדם.

ללמד ילדים מהו כסף הוא שיעור יקר ערך שיכול וצריך להתחיל מוקדם.
ניק ג'וניור פנה לניל גודפרי המומחית בפיננסים למשפחה, המייסדת של הרשת הפיננסית של הילדים והמחברת של רב המכר של הניו יורק טיימס: Money Doesn't Grow on Trees: A Parent's Guide to Raising Financially Responsible Children וביקש רעיונות כיצד ללמד ילדים את ערכו של הכסף, ללמד אותם להשתמש בכסף בחכמה ולהנחיל לילדים חשיפה פיננסית.

ערך הכסף

ילדים קטנים, אפילו בגיל שלוש, מתחילים להבין באופן אינטואיטיבי שהמטבעות והשטרות בארנק שלכם הם בעלי ערך, אבל אינם מבינים בהכרח כיצד. התחילו בזה שתלמדו את הילדים לזהות מטבעות וכמה שווה כל מטבע. בהתחלה, לילדים יהיה קשה אולי להבין כיצד מטבע קטן כמו שקל שווה יותר ממטבע גדול כמו חצי שקל, אז הקדישו לכך את הזמן והתרגול הדרושים. כדי לעשות זאת ביתר קלות שחקו משחקי כסף עם צנצנת מטבעות או השתמשו במארז הספירה של קאי-לן ובמארז הצביעה להתאמת מטבעות של קאי-לן כדי לעזור לילדים לזהות את ההבדלים בין מטבעות של 10 אגורות, חצי שקל, שקל, שני שקלים, חמישה שקלים ועשרה שקלים וללמוד את ערכיהם. משחקים אלה בכסף גם יעזרו לילד לפתח מיומנויות מתמטיקה ראשוניות כמו מיון וספירה.

ללמוד לתקצב

עם ההבנה של ערך הכסף, הילדים יכולים להתחיל ללמוד כיצד להשתמש בו בחכמה. אנו מקווים שתכינו את השטח דרך התנהגות לדוגמה בעניין זה בכל הזדמנות. לדוגמה, אמירה כמו "אנחנו רק נשתמש בכרטיס האשראי כי אין לנו מזומן," יכולה להעביר את המסר הלא נכון בקשר לכסף – אלא אם ממשיכים ואומרים, "החשבון של כרטיס האשראי מגיע בסוף החודש ואנחנו מוציאים כסף מהבנק בשביל לשלם אותו."
דברו עם ילדיכם על האופן בו משפחתכם משתמשת בכסף. הסבירו לילדיכם שלמשפחה יש תקציב ושהתקציב מחולק להוצאות חודשיות ולתכנון לטווח קצר ולטווח ארוך. אתם יכולים לומר להם:
"יש לנו סכום מוגדר בכל חודש שאנחנו מרוויחים מהעבודה. אנחנו חייבים להשתמש בכסף הזה עבור הדברים הבאים בכל חודש: שכר דירה או משכנתה, מצרכים, בגדים, דלק עבור המכונית, צדקה וחיסכון לאוניברסיטה שלכם ולפרישה שלנו. לכן אנחנו חייבים לתכנן מראש ולא להוציא את כל הכסף שלנו עכשיו."
כשמלמדים ילדים כיצד לתקצב את דמי הכיס שלהם, כדאי לכם להשתמש בדימויים חזותיים. הסבירו להם שהכסף שלהם – בדיוק כמו הכסף שלכם – מתחלק לכסף לחיסכון, להוצאות ולצדקה.
קחו שלוש או ארבע צנצנות פלסטיק שקופות, שימו תווית על כל אחת ועזרו לילדיכם לספור את דמי הכיס שלהם ולחלק אותם לצנצנות:

צנצנת 10% צדקה:
עבור ילדים קטנים, בחרו אתם למי לתרום את הכסף. כשהילדים גדלים, הציעו להם לתרום למה שמעניין אותם, אולי לבית החולים המקומי לילדים או למען חיות בר בסכנת הכחדה. להלן כמה הצעות לצדקה למשפחות שאתם וילדיכם יכולים לשקול ביחד איתם. אתם יכולים גם ליצור בנק צדקה עבור כל המשפחה כמו בנק הצדקה המשפחתית של דייגו או בנק הצדקה המשפחתי לחיות מחמד. כל אחד תורם חלק שווה לבנק הזה, או שההורים משווים את הסכומים שמפקידים בו הילדים.

30% מזומן מהיר:
זהו כסף לסיפוקים מיידיים; הם עבדו קשה; הם צריכים שיהיה להם כסף להוציא אם הם בוחרים בכך. עם זאת, אתם קובעים את החוקים: אם אתם לא מרשים לילדים לקנות ממתקים, הקפידו על כך!

30% חיסכון לטווח קצר:
אתם מלמדים את ילדיכם לדחות סיפוקים ולקבוע מטרה ולחסוך עבור משהו גדול יותר. הם מחליטים לאיזו מטרה לחסוך. אולי הם רוצים בובה או צעצוע קטן ואולי הגדולים יותר רוצים תקליטור או משחק וידיאו? לא משנה במה הילדים בוחרים, אתם צריכים לזכור שעבור ילדים בני 3 עד 7, שבועות אחדים נראים כמו נצח. עבור ילדים גדולים יותר, בני 8 עד 10, חודשים אחדים הם תקופה מתאימה יותר לחיסכון לקראת מטרה. אז אולי תרצו לכוון אותם בעדינות לרכישות שהם יכולים לחסוך עבורם תוך פרק זמן מתאים או שתעזרו להם להבין כמה זמן יצטרכו לחסוך לפני שיגיעו ליעד שלהם.

30% חיסכון לטווח ארוך:
תקצוב הוא הרגל וצריך לחזור על השיעור עד שמבינים אותו, אז הביאו את ילדיכם לביקור בבנק אפילו בגיל צעיר כמו גיל 3. עד גיל 5 הם כבר צריכים להבין שהבנק הוא מקום בטוח בו אפשר לשמור כסף ומקום טוב לחסוך בו כסף לפרק זמן ארוך. מגיל 7 עד 10, הם צריכים להתחיל להבין שהחיסכון עבור האוניברסיטה הוא אחת המטרות שלכם לטווח ארוך ועליהם להיות מסוגלים לתרום, אז קחו ילדים מקבוצת הגיל הזאת לבנק המקומי שלכם ופתחו חשבון חיסכון לאוניברסיטה. הם יכולים להפקיד את הכסף שהם חוסכים בצנצנת החיסכון לטווח ארוך ולראות איך מצטברים החסכונות שלהם.
האם ילדים בני 3 יבינו את הקונספט של חיסכון לטווח ארוך? לא. האם ילדים בני 10 יבינו חיסכון לטווח ארוך? סביר שלא. האם מבוגרים במדינת ישראל מבינים את העיקרון של חיסכון לטווח ארוך? אתם לא חושבים שחבל שלא לימדו אתכם את המושגים האלה כשאתם הייתם ילדים?

המומחית הפיננסית של ניק ג'וניור, ניל גודפרי, היא המייסדת של הרשת הפיננסית של הילדים, ארגון המוקדש לאוריינות פיננסית בכל העולם באמצעות חינוך צעירים והוריהם בנושאי כסף. היא חיברה 16 ספרים העוסקים בכסף, בכישורי חיים ובערכים.