כיף בקצף: 5 משחקי אמבטיה

לגרום לילדיכם לרצת להיכנס לאמבטיה בעזרת משחקי מדע!

הביאו מגוון חפצים יומיומיים לאמבטיה עם ילדיכם. נסו ספוגים, כדורים, צעצועי פלסטיק שהם אוהבים, קוביות פלסטיק, אוניות צעצוע ודינוזאורים מפלסטיק. תנו לילדיכם להחזיק את החפץ ושאלו, "מה דעתך, זה ישקע או יצוף?" נסו להחזיק שני חפצים ולנחש איזה יצוף ואיזה ישקע. (ילדים קטנים נוטים לחשוב שחפצים כבדים מאוד שוקעים וחפצים קלים צפים). אחר כך נסו ותראו!
נסו להציף סמרטוט על פני המים ולהניח עליו חפצים. ישקע? יצוף? כמה חפצים יכולים הילדים לשים בתוך קערת פלסטיק לפני שהיא שוקעת?

1. דחיית מים
לפני שאתם מכניסים את ילדיכם לאמבטיה, סמנו את קו המים בגיר לאמבטיה (שאפשר לקנות בחנויות צעצועים). הראו לילדיכם איך מפלס המים עולה כשהם נכנסים לאמבטיה. סמנו גם את הקו הזה. אם אתם מתרחצים עם הילדים, סמנו סימן אחד עבורכם ואחד עבור הילדים. הסבירו להם כיצד חפצים כבדים יותר דוחים יותר מים מאשר חפצים קלים יותר. (יותר מים צריכים לפנות מקום עבור חפצים כבדים יותר מאשר עבור חפצים קלים יותר).

2. הכינו צבעי קסם
הוסיפו מספר טיפות של צבעי מאכל למגשי קוביות קרח, הוסיפו מים והקפיאו. כשהילדים משחקים באמבטיה, הם יכולים לשים בה קוביית קרח ולראות איך המים משנים צבע. דברו על איך שהקובייה הכהה הופכת את צבע המים לצבע בהיר ואז נסו לשים שתי קוביות בצבעים שונים לתוך המים ולנחש איזה צבע יהיה אז למים.

3. אפייה באמבטיה
הביאו מבחר כוסות מדידה מפלסטיק וכפות אל תוך האמבטיה עם ילדיכם. ילדים נהנים לשפוך מים מכוס אחת לשנייה ולהשתמש בכוסות הקטנות יותר למילוי הכוסות הגדולות יותר. כמה כוסות 1/4 ממלאות כוס שלימה? כמה כפות ממלאות כוס? הציעו לילדיכם להעמיד פנים שהם אופים משהו באמבטיה – זה יעזור להם לחקור את העקרונות הבסיסיים של מדידה וזה משחק אמבטיה שלא מצפים לו.

4. שפריצים
קחו כוס פלסטיק נקייה (גביעי יוגורט יעשו את העבודה היטב) ונקבו חור קטן בתחתית. נסו מספר כוסות עם חורים בגדלים שונים. הראו לילדים כיצד לדחוף את הכוס לתוך המים ולגרום למים להשפריץ פנימה דרך הכוס. כשהם ימשכו את הכוס החוצה מהמים, הילדים ייהנו לראות את המים מתנקזים החוצה. עכשיו היפכו את הכוס ונסו לדחוף אותה אל תוך המים. הניחו יד על הכוס והרגישו איך האוויר נמלט ממנה. נסו לדחוף כוס אל תוך המים כשבכוס אין חור.